Logo: Urząd Gminy Świetajno
Baner: LGDBaner: Kącik przedsiębiorcyBaner: RodzinaBaner: Telewizja Kopernik
Baner: Mapa GminyBaner: Umów wizytę w Urzędzie SkarbowymBaner: Emp@tiaBaner: ZusPue
Baner: Zus

Aktualności

Zaproszenie do podzielenia się opinią na temat strategii terytorialnej Partnerstwa Południowe Mazury

Szanowni Państwo, 
Aktualnie trwają prace nad opracowaniem strategii rozwoju (strategii terytorialnej) Partnerstwa Południowe Mazury, w skład którego wchodzą Gminy położone na obszarze powiatów: działdowskiego, nidzickiego, szczycieńskiego i piskiego oraz wymienione wyżej Powiaty.
 
Prezentując projekt strategii zapraszamy Państwo do aktywnego współtworzenia tego ważnego dla Partnerstwa dokumentu.
 
Uwagi, opinie oraz sugestie prosimy składać na adres mailowy info@swietajno.ug.gov.pl  lub w siedzibie Urzędu Gminy Świętajno na przygotowanym w tym celu formularzu.
 
Na Państwa uwagi i opinie czekamy do 26 września 2021 r.

Załączniki

Plenery malarskie

Plenery malarskie to znakomita okazja do twórczego rozwoju, aktywnego wypoczynku w pięknym otoczeniu oraz integracji ze środowiskiem artystycznym. Gmina Świętajno to urokliwe miejsce z malowniczym krajobrazem jezior i lasów, a więc idealne miejsce dla lokalnych artystów.
Organizując plener malarski nie spodziewaliśmy się, iż mamy tak wielu utalentowanych mieszkańców. Nasz plener był propozycją dla każdego. Wzięły w nim udział również osoby które nigdy wcześniej nie malowały, bądź miały pędzel i farby w ręce dawno temu. Plener poprowadził Andrzej Zawrotny – malarz, który w swych pracach zawiera piękno miejscowości naszego regionu z dawnych lat. Dzięki uprzejmości Peter'a i Elen Junggebauer artyści mieli piękny widok na jezioro Piasutno z ich działki. Prace powstawały przez pięć dni, w czasie którego każdy z uczestników stworzył dwie prace.
Obrazy będzie można obejrzeć 17.07.2021r. w parku w Świętajnie od godziny 17:00. Od września ruszą stacjonarne zajęcia malarskie w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie, zachęcamy do śledzenia strony i fb GOK.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Plenery malarskie

Wakacyjne wyzwania

Kolejny dzień "wakacyjnych wyzwań" możemy uznać za zaliczony. W czwartkowy poranek  spotkaliśmy się by  każdy mógł stworzyć wakacyjny pamiętnik dla siebie. Na uczestników czekała moc kolorowych, różnej grubości i wzorów, wytłoczeń kartek, które stały się bazą naszych pamiętników. Dzieci miały do dyspozycji kolorowe mazaki, długopisy, naklejki, guziki, koraliki, muliny i inne dekoracyjne elementy do ozdobienia okładki jak również środka. Każdy z nich stworzył niepowtarzalny wakacyjny zeszyt, do którego będzie mógł zapisywać historie, marzenia z letnich dni. Na koniec zajęć graliśmy w planszówki, dzieci poznały takie gry jak: „buła, pizza, kot ser, koza”, „la cucaracha”, „dobble” i wiele innych. Dzień spędziliśmy w wesołej atmosferze. Koniecznie obejrzycie zdjęcia!

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Wakacyjne_wyzwania

ZARZĄDZENIE NR 11 Nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo z dnia 14.07.2021 r.

ZARZĄDZENIE NR 11
Nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo z dnia 14.07.2021 r.
w sprawie: wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu na terenie Nadleśnictwa Spychowo
 
Na podstawie § 22 ust. 3 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego  załącznik  do Zarządzenia  nr 50 Ministra  ochrony  środowiska,  zasobów  naturalnych  i leśnictwa z 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy
Państwowe oraz w związku z § 12 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 roku w sprawie szczegółowych zasad zabezpieczenia przeciwpożarowego lasów, a także art. 26 ust. 3 pkt. 1
Ustawy z dnia 28 września 1991r. o lasach (tekst jednolity Dz. U z 2005r. Nr 45, poz.435 z późniejszymi zmianami)
 
zarządzam co następuje:
 
§ 1
 
W związku z uszkodzeniem drzewostanów przez wiatr wprowadzam od dnia 14.07.2021 r. do dnia 31.08.2021 na terenie Leśnictwa Faryny okresowy zakaz wstępu do lasu
§2
 
 1. Zakaz wstępu do lasu obowiązuje na terenie leśnictwa Faryny.
 2. Zobowiązuję Służbę Leśną Leśnictwa Faryny do oznakowania głównych wjazdów to lasu tablicami „zakaz wstępu do lasu", zgodnymi ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Środowiska , Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 6 stycznia 1998 r,.
 3. Zobowiązuję Służbę Leśną do udzielania informacji na temat zakazu osobom zainteresowanym.
 4. W stosunku do osób nieprzestrzegających zakazu wstępu zobowiązuję Służbę Leśną do wyciągania konsekwencji prawnych.
 5. Zobowiązuję Straż Leśną do wzmożonego patrolowania terenu objętego zakazem i egzekwowania jego przestrzegania.
 
§3
 
Zakaz nie obowiązuje pracowników Służby Leśnej, Straży Pożarnej, Policji i innych służb ratowniczych, osób zatrudnionych przy pracach leśnych i wykonujących wywóz drewna oraz myśliwych wykonujących czynności gospodarcze.
§4
 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania
 
 
Otrzymują:
 
 1. Leśnictwo Faryny z poleceniem wywieszenia tablic zakazu wstępu,
 2. Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie
 3. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie
 4. Straż leśna Nadleśnictwa Spychowo,
 5. RDLP w Olsztynie
 6. Urzędy Gmin: Szczytno, Świętajno, Rozogi, Piecki, Dźwierzuty
 7. Tablica ogłoszeń,
 8. a/a
 

Otwarcie Klubu Senior+ w Spychowie

Dnia 8 lipca 2021 r. odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Klubu Senior+ w Spychowie. Wśród zaproszonych gości byli:
 • p. Sławomir Sadowski – Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski,
 • p. Jarosław Matłach – Starosta Powiatu Szczycieńskiego,
 • p. Małgorzata Sobierajska – Kierownik DPS w Szczytnie Filia w Spychowie,
 • p. Andrzej Bruździak – Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Świętajno,
 • p. Ewa Gronowska – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętajnie,
 • p. Przemysław Golon – Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej w Świętajnie
oraz radni Gminy Świętajno, pracownicy Urzędu Gminy i Ośrodka Pomocy Społecznej w Świętajnie, a przede wszystkim seniorzy - uczestnicy klubu.
Jako pierwszy głos zabrał Pan Sławomir Sadowski, który powiedział: „dobrze, że powstają miejsca, gdzie seniorzy mogą się spotkać, spędzić wspólnie czas, brać udział w różnych zajęciach ,bo  najgorszą rzeczą w życiu jest samotność”.  Następnie głos zabrał Starosta Szczycieński – p. Jarosław Matłach, który podkreślił dobrą współpracę z lokalnym samorządem. Po nim głos zabrała wójt – Alicja Kołakowska, która podziękowała m.in. za dofinansowanie, bezpłatnie użyczenie części powiatowej nieruchomości. Słowa podziękowania skierowała również ku gminnym radnym za zrozumienie potrzeb seniorów. Jako ostatnia przemawiała przedstawicielka seniorów  - p. Janina Mierzejewska, która krótko nakreśliła historię grupy seniorów w Spychowie i podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Klubu. Następnie zebrani wysłuchali muzyki oraz śpiewu w wykonania Mai i Wojciecha Skrajnych. Po czym nastąpiło przecięcie wstęgi i zwiedzanie pomieszczeń Klubu Senior + w Spychowie.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

12Galeria zdjęć: Otwarcie Klubu Senior+ w Spychowie

Dyżur konsultanta Mobilnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Szanowni Państwo,
 
Uprzejmie zawiadamiamy, że w dniu 04.08.2021 r. w siedzibie Urzędu Gminy w Świętajnie odbędzie się dyżur konsultanta Mobilnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Wszystkich zainteresowanych  uzyskaniem informacji na temat wsparcia unijnego zapraszamy w godzinach: 11:30 – 14:00
 
Adres siedziby:
Urząd Gminy Świętajno
ul. Grunwaldzka 15
12-140 Świętajno
                             
Dodatkowe informacje można uzyskać w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Olsztynie przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego
telefon: 89 512 54 82
Serdecznie zapraszamy
 
 
 
„Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020”

 

Zajęcia Wakacyjne - 08.07.2021 r.

            Wycieczki są najbardziej oczekiwaną atrakcją podczas wakacyjnych zajęć w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. Pierwsza już za nami, a przyniosła nam wiele frajdy, kulinarnych smaków i nieoczekiwanej magii.
            Nadszedł czas na pierwszą wyprawę poza gminę Świętajno podczas „wakacyjnych wyzwań” w GOK. Odwiedziliśmy Fundację TIME w Nowych Kiejkutach, gdzie uczestniczyliśmy w dwóch warsztatach.
            Ale zacznijmy od początku. Przy pięknej bramie czekała Gospodyni, która wprowadziła nas do zaczarowanego ogrodu. Zwiedziliśmy wszystkie zakątki, poznawaliśmy rosnące tam  przyprawy, bujaliśmy się w hamakach, chodziliśmy po linie, graliśmy w różne gry, a nawet wyruszyliśmy w poszukiwanie czterolistnej kończyny. Miejsce skłania do relaksacji, doznań zapachowych, wzrokowych, smakowych i dotykowych.
            Podzieliliśmy się na dwie grupy i na zmianę wzięliśmy udział w dwóch warsztatach. Jednym z nich było wspólne przygotowanie pizzy. Było obieranie, krojenie, przygotowywanie sosów. Ciekawostką jest to, że bazylię i rukolę rwaliśmy świeżą z ogródka. Każdy przyrządzał swój kawałek wedle uznania. Następnie pizza wędrowała do wielkiego kamiennego pieca, gdzie się piekła. O smaku mówić za dużo nie trzeba, wystarczy zobaczyć uśmiechnięte buzie dzieci.
            Drugim warsztatem było tworzenie ziarnuszki. Na samym początku wysłuchaliśmy baśni o Mądrej Wasylis'y, która wdrożyła nas w świat motanek. Pani instruktor opowiedziała o ziarnuszkach i ich tajemniczych mocach. Otóż mają one magiczną moc i spełniają marzenia, sprawiają że otacza nas dostatek, dobrobyt. Z wielu kawałków różnych materiałów, ziaren, nitek i koronek powstały piękne lalki. Wszystkie zostały stworzone bez użycia igieł, każda z nich jest wiązana. Dzieciom bardzo spodobały się zajęcia, i każde z nich czeka na spełnienie swojego marzenia.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Nadleśnictwo Spychowo zaprasza na spotkanie POGADAJ z LEŚNIKIEM

INFORMACJA - "DOBRY START"

INFORMACJA
Od dnia 1 lipca 2021 wnioski o udzielenie świadczenia „Dobry start” są przyjmowane i rozpatrywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świętajnie nie będzie realizował tych świadczeń.
Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną:
- za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
- bankowości elektronicznej
-  portalu Emp@tia
Świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe.
Aktualne informacje znajdują się na stronach:
 • Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
 • Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Świętajnie

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
W piątek, 25 czerwca w Szkole Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego. Ceremonia miała wyjątkowy i wzruszający charakter ze względu na pożegnanie wicedyrektor placówki – Ireny Anielskiej.
Uroczystość rozpoczęli uczniowie klas VIII tradycyjnym polonezem. Pełni profesjonalizmu i wdzięku uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne na wysokim poziomie.
Apel był również okazją do przedstawienia nowego przewodniczącego Samorządu Szkolnego, którym został Maciej Bracki.
Następnie z dumą i godnością przekazano na ręce uczniów młodszych klas sztandar szkoły. Po ślubowaniu uczniów klas VIII nastąpiło wręczenie świadectw i nagród wyróżnionym oraz pozostałym uczniom.
Po oficjalnej części młodzież zaprezentowała sztukę pt.  „Absolweusz”. W zabawny i lekki sposób przybliżono wszystkim zebranym współczesną wersję epopei narodowej „Pan Tadeusz”.
Dalsza część uroczystości miała sentymentalny charakter ze względu na pożegnanie pani wicedyrektor Ireny Anielskiej, która po 44 latach pracy odeszła na zasłużoną emeryturę. Słowa uznania za rzetelną pracę, profesjonalizm i zaangażowanie na rzecz dzieci zostały skierowane od władz gminy, rodziców, uczniów, nauczycieli i dyrektora szkoły.
 
Na zakończenie uroczystości uczniowie podstawówki z dziecięcym zapałem zaśpiewali wesołe, utrzymane w wakacyjnym klimacie piosenki oraz urzekli widzów rytmicznym tańcem.
 
Zanim zabrzmiał ostatni dzwonek dyrektor szkoły Lucyna Częścik złożyła uczniom oraz swoim współpracownikom życzenia słonecznych, bezpiecznych, pełnych wspaniałych wspomnień wakacji.
 
Artykuł – Monika Dąbkowska
Zdjęcia – Renata Milińska

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

1 2 3 4 5 6 ... 17