Logo: Urząd Gminy Świetajno
Logo: Facebook Logo: epuap Logo: BIP
Baner: LGDBaner: Kącik przedsiębiorcyBaner: Rodzina

Aktualności

Obchody DNIA NIEPODLEGŁOŚCI w Szkołach Gminy Świętajno

  • 13-11-2019
  • Autor: Artykuł- Monika Dąbkowska
  • drukuj
MYŚLIMY O POLSCE
Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Świętajno świętowali radosną dla Polaków uroczystość.
Jeruty
Uroczyste obchody święta rozpoczęli 7 listopada uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Jerutach. Pod czujnym okiem Barbary Olbryś i Magdaleny Golon przygotowali montaż słowno- muzyczny. Utwory w wykonaniu chóru szkolnego wprowadziły w nostalgiczny, ale zarazem radosny nastrój. Z kolei wiersze zaprezentowane przez uczniów przybliżyły tęsknotę za krajem i były dobrą lekcją historii.
Tradycją szkoły jest dyktando niepodległościowe pisane przez uczniów starszych klas. Apel był okazją do rozdania nagród i dyplomów dla najlepszych. Wyróżnieni zostali Julian Orzeł, Marcin Pałys i Łukasz Jabłonowski. 
 
 
 
Kolonia
W Szkole Podstawowej w Kolonii 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzono 8 listopada. Uroczysty apel rozpoczęto o godzinie 11:11 odśpiewaniem hymnu państwowego. Przedszkolaki śpiewali oraz recytowali wiersze patriotyczne, młodsze klasy urzekły tańcem, natomiast starsi uczniowie oczarowali grą aktorską. W ciekawy sposób opowiadali o tym ważnym dla historii Polski wydarzeniu, a widzowie z wielką przyjemnością słuchali i przyswajali wiedzę. Na zakończenie uroczystości zaprezentowano wzruszającą animację obrazującą historię od powstania państwa polskiego do czasów współczesnych. Uczniów przygotowywały Alicja Góralska- Cicha, Danuta Pisarek, Magdalena Golon i Kornelia Rochmalska, natomiast oddział przedszkolny pracował pod kierunkiem Danuty Damięckiej.
 
 
 
Świętajno
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Świętajnie uświetnili uroczystość w inscenizacji muzycznej wystawionej w miejscowym kościele. Przepiękne pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem Genowefy Szostak opowiadały o tęsknocie i żalu za krajem ojczystym, a także wolnej i niepodległej Polsce. Sentymentalny a zarazem radosny nastrój udzielił się również wiernym, którzy włączyli się w świąteczne muzykowanie. Na zakończenie uroczystości kościelnych wystąpił zespół Musique Macabre. Koncert muzyków był prawdziwą ucztą dla ucha.
Po mszy świętej przemaszerowano pod pomnik, złożono tam kwiaty, a  żołnierze oddali salwę honorową.
 
 
Monika Dąbkowska

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją