Logo: Urząd Gminy Świetajno
Baner: LGDBaner: Kącik przedsiębiorcyBaner: RodzinaBaner: Telewizja Kopernik
Baner: Mapa GminyBaner: Umów wizytę w Urzędzie SkarbowymBaner: Emp@tiaBaner: ZusPue
Baner: ZusBaner: Praca.pl - Urząd Gminy Świętajno nie odpowiada za treści umieszczone na portalu .

Zabytki

zabytki

Do najcenniejszych zabytków gminy Świętajno zalicza się kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe w Jerutkach (czas powstania 1743 r. rozbudowa 1820 – 1821 r. – wieża dzwonnicza) wraz z cmentarzem przykościelnym, kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie (czas powstania 1903 – 1906 r.), kościół pw. Andrzeja Boboli w Świętajnie (czas powstania 1918 – 1922) oraz drewniane chałupy mazurskie z początków XX w.
 
KOŚCIÓŁ W JERUTKACH
Wnętrze
Barokowy ołtarz główny, wykonał w latach 1737-1738 Michał Kapicki z Wielbarka. Ołtarz polichromowano w 1774 roku. W kościele znajduje się także barokowy prospekt organowy ze współczesnymi elementami imitującymi piszczałki organowe. Na długości prawie całej nawy znajdują się empory, z balustradami zdobionymi ornamentalno – akantową dekoracją malarską.
 
 
KOŚCIÓŁ W SPYCHOWIE
Wnętrze
Neogotycka ambona, umieszczona w ścianie północno-wschodniej i skomunikowana z wieżą empora boczna, witraże w dwóch oknach prezbiterium o wzorze ornamentalno – kwiatowym, w jednym z nich widnieje Baranek Boży. Organy zbudowane przez firmę Brunona Göbela z Królewca. W 2017 r. po kilkudziesięciu latach przerwy, uruchomiono zegara na wieży kościoła.