Logo: Urząd Gminy Świetajno
Baner: LGDBaner: Kącik przedsiębiorcyBaner: RodzinaBaner: Telewizja Kopernik
Baner: Mapa GminyBaner: Umów wizytę w Urzędzie SkarbowymBaner: Emp@tiaBaner: ZusPue
Baner: ZusBaner: Praca.pl - Urząd Gminy Świętajno nie odpowiada za treści umieszczone na portalu .

Temat miesiąca

Gdy rodzina się rozpada: potrzeby, decyzje, rozwiązania

  • 10-01-2021
  • Autor: Rafał Zwiernik
  • drukuj
Gdy rodzina się rozpada: potrzeby, decyzje, rozwiązania
 
           W sytuacjach konfliktowych kiedy dziecko jest wykorzystywane w walce między partnerami, kiedy rodzice rywalizują agresywnie o opiekę nad dzieckiem, manipulują nim, angażują w konflikty, a także wywierają wszelakie formy nacisku, tym bardziej u takich dzieci obserwuje się zaburzenia rozwoju psychicznego we wszystkich obszarach. Jeszcze poważniejsze zaburzenia występowały u dzieci gdzie rodzice okazywali wobec siebie silne postawy opozycyjne i próbowali angażować szersze otoczenie w swój konflikt. Dziecko w konflikcie jest dalej pod opieką swoich rodziców i to oni mają wpływ na to jak ono poradzi sobie z ich kryzysem. Wszelkie działania powinny prowadzić do zminimalizowania konsekwencji i kosztów psychologicznych, ponoszonych przez dziecko.
 
Zmiany jakie zachodzą w życiu w konsekwencji rozwodu są ogromnym stresem, a stres sam w sobie może prowadzić również do problemów z natury zdrowia fizycznego. Rozwód jest jak już mówiono długotrwałym procesem, a co za tym idzie osoby biorące w nim udział są narażone na długotrwałe działanie czynników negatywnych – stresu.
 
Wsparcie osób dorosłych będących w procesie rozwodowym koncentruje się na pracy każdego z nich. Polega głównie na określeniu dalszych indywidualnych życiowych oraz rozwojowych celów. Wsparcie takie winno być kierowane do osób, które doświadczają silnych emocji i emocjonalnych trudności ale również takich, które chcą lepiej się poznać i zrozumieć, co zbliża również do odnalezienia źródła własnych problemów oraz ich rolę. Cele takiego wsparcia skierowane są na pogodzenie się ze stratą i kryzysem, którym jest rozstanie z partnerem. Ponadto praca nad działaniami, które przynoszą więcej satysfakcji. W trakcie procesu leczenia pacjent może zobaczyć jakie doświadczenia wpływały na jego dotychczasowe życie, podejmowane decyzje i relacje z innymi.
 
Badania pokazują, że najsilniejsze reakcje emocjonalne pojawiają się u dzieci, które o rozwodzie rodziców dowiadują się nagle i niespodziewanie. W takich sytuacjach pojawia się ogromny żal, a czasami bunt przeciwko rodzicom (z ucieczkami z domu włącznie), czasami starsze dzieci podejmują decyzję o odejściu z domu i rozpoczęciu życia na własny rachunek. Wyniki tych badań zgodne są wynikami badań nad reakcją na nagle pojawiający się stres.
 
W kryzysie rozpadu rodziny praca z dziećmi ma za zadanie koncentrować się na trudnych emocjach, które wiążą się z sytuacją. Skuteczność pomocy psychologicznej wymaga zaangażowania się opiekunów w tym procesie. Wpływa to ogromnie na efektywne działanie oraz szybsze osiągnięcie celu. Dlatego też jasnym jest, że to nie tylko dziecko winno korzystać z pomocy.
Najczęstsze cele jakie są zakładane podczas pracy z dziećmi, które są uwikłane w konflikt okołorozwodowy pomiędzy rodzicami:
Odreagowanie emocji przez dziecko
Odbarczenie z poczucia winy za rozstanie rodziców
Zmniejszenie poczucia odpowiedzialności za sprawy dorosłych
Nauka metod rozwiązywania konfliktów
Doświadczenie bycia zauważanym, akceptowanym
Poznanie i wzmacnianie dobrych stron dziecka
 
Gdy dochodzi do podjęcia decyzji o rozstaniu istotne jest zaplanowanie sposobu przekazania informacji o tym dzieciom. Kiedy rodzice nie czują się na siłach bądź też chcą dowiedzieć się w jaki najlepszy sposób przekazać im tą wiadomość zawsze mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy. Za pomocą metod terapeutycznych odpowiednio dobranych do wieku dzieci, można zwiększyć gotowość emocjonalną do poradzenia sobie najmłodszych z sytuacją tak poważnej zmiany w organizacji życia rodzinnego.
Wsparcie dziecka w sytuacji rozwodu rodziców, ma przede wszystkim na celu zapobieganie zespołowi alienacji rodzicielskiej. Syndrom PAS (ang. Parental Alienation Syndrome) został zidentyfikowany przez amerykańskiego psychiatrę sądowego dr Richarda Gardnera. Syndrom PAS uwypukla znaczenie dziecka w konflikcie okołorozwodowym. Rozwód rodziców to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć dziecka. Niestety, często dzieje się tak, że w rozstanie mamy i taty zostaje uwikłany maluch. Dziecko jest narażone wówczas na konflikt lojalności – po której stronie się opowiedzieć? Kogo bardziej kochać? Kogo wspierać? Nieświadome wciąganie dziecka w konflikty rozwodowe powoduje szereg negatywnych konsekwencji dla jego rozwoju psychicznego.
 
10 przykazań dla rodzica w trakcie rozwodu
 
1. Ogranicz do minimum liczbę zmian, z jakimi musi się uporać dziecko.
2. Jeśli konieczne jest rozdzielenie rodzeństwa lub dziecko ma pozostać tylko pod opieką jednego z nich zadbaj, szczególnie w przypadku nastolatków, aby dziecko zostało przy rodzicu tej samej płci.
3. Zadbaj o kontakty dziecka z drugim rodzicem. Nawet, jeśli jesteś z nim w konflikcie – zachęcaj i inicjuj kontakty z dzieckiem.
4. Konflikty z byłym partnerem redukuj do minimum. Szczególnie w obecności dzieci.
5. Nie używaj dziecka jako posłańca, szpiega, czy kontrolera.
6. Utrzymaj własną sieć wsparcia i korzystaj z niej często.
7. Dbaj o siebie i swoje potrzeby.
8. Duuuużo rozmawiaj z dzieckiem.
9. Uzbrój się w cierpliwość – to czas próby i wzmożonej agresji dziecka! Najgorszy jest pierwszy rok po rozwodzie. Pamiętaj, że czas leczy rany.
10. Podkreślaj, że rozwód dotyczy współmałżonków, a nie rodziców – nimi pozostaje się do końca życia.
 
Ponadto warto zapoznać się z bardzo rzetelną i ciekawą publikacją w powyższym temacie, która jeszcze szerzej go pokazuje: