Logo: Urząd Gminy Świetajno
Baner: LGDBaner: Kącik przedsiębiorcyBaner: RodzinaBaner: Telewizja Kopernik
Baner: Mapa GminyBaner: Umów wizytę w Urzędzie SkarbowymBaner: Emp@tiaBaner: ZusPue
Baner: ZusBaner: Praca.pl - Urząd Gminy Świętajno nie odpowiada za treści umieszczone na portalu .

Temat miesiąca

Jak pomóc dziecku znaleźć pasję?

  • 10-01-2021
  • Autor: Rafał Zwiernik
  • drukuj
JAK WYŁADOWAĆ STRES I FRUSTRACJĘ?
 
Nieuniknioną częścią naszego życia są stres i frustracja. Każdy z nas spotkał się z sytuacją, która wywołuje nieprzyjemne reakcje: lęku, złości, bólu, gniewu, żalu, bezsilności, irytacji lub nudy.
 
Czym jest frustracja
To zespół negatywnych emocji, pojawiających się w sytuacji, w których jesteśmy pozbawieni możliwości osiągnięcia wyznaczonego celu lub nasze działanie jest utrudnione. Czasem frustrację definiujemy jako stan emocjonalny, który pojawia się wtedy, kiedy brakuje możliwości zaspokojenia potrzeb w powodu trudności i zagrożenia.
 
Co to jest stres
To reakcja naszego organizmu na zewnętrzny bodziec, który wymaga od nas szybkiej adaptacji do aktualnych warunków. Stres może nam towarzyszyć wszędzie: podczas kontaktu z innymi osobami, zakupów, w pracy, w domu. Przyglądając się bliżej definicjom można stwierdzić, że stres w pracy jest codziennością, ale nie każdy z nas jest tego świadomy. Jeśli nie możemy uciec na bezludną wyspę, a każdego wieczora drżymy w obawie przed powrotem do pracy lub nie możemy pozbierać się po krytyce – zastanówmy się, jakie są sposoby, aby sobie z tym poradzić.
 
Przyznaj się do strachu
Znając swoje obawy wiemy co zrobić, by czuć się dobrze w danej sytuacji. Jeśli potrafimy rozpoznać źródło gniewu, to potrafimy też sobie z nim poradzić. Przykładowo: jeśli codzienne dojazdy do pracy powodują w nas złość, może poszukajmy przyjemniejszej trasy.
 
Ruszaj się
Każdy z nas zna kogoś, kto regularnie biega, pływa lub jeździ na rowerze. Sport pomaga w walce ze stresem przez oderwanie myśli od tematów zawodowych i gwarantuje lepsze samopoczucie. Jeśli nie możesz biegać – idź na spacer, w drodze z pracy do domu przejdź piechotą część drogi.
 
Odpocznij
Nasz styl życia, często mocno skoncentrowany na pracy, sprawia, że zapominamy, czym jest odpoczynek. Każdy z nas z utęsknieniem czeka na urlop. Dlaczego? Ponieważ człowiek wypoczęty lepiej pracuje – radzi sobie z nerwowymi sytuacjami i jest bardziej wydajny. Spotykając się ze znajomymi, rodziną, przeznaczając czas na hobby lub po prostu nudząc – zajmij się tym i nie bądź w „trybie praca”.
 
Zrób porządek w miejscu pracy
Pamiętaj, że odszukanie dokumentów na przysłowiowe „już” jest o wiele łatwiejsze, jeśli mamy zachowany porządek na biurku. Pozwoli to w dużym stopniu uniknąć zbędnego stresu.
 
Żartuj i śmiej się
Każde napięcie potrafi opaść, gdy się śmiejemy. Na łagodzenie negatywnych emocji bardzo często wpływa ma właśnie poczucie humoru.
 
Postaw na drobne przyjemności
Jeśli lubisz szyć, piec ciasta, malować, przesadzać kwiaty, łowić ryby, grać w karty – po prostu to rób i ciesz się z efektów.
 
Zadbaj o swoje zdrowie
Organizm każdego z nas ma zasoby, które pomagają w radzeniu sobie ze stresem. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy utrzymali organizm w dobrej formie. Istotnym elementem zdrowego stylu życia jest sport, rozsądne podejście do tego, co jemy czy do używek, takich jak kawa. Spożywaj regularnie posiłki i zawsze dbaj o swój wygląd.
 
Słuchaj muzyki, tańcz
Muzyka ma wpływ na samopoczucie człowieka – pamiętaj, że jej słuchanie uspokaja i rozluźnia.
 
Zajmij czymś ręce
Napięcie emocjonalne powoduje napięcie mięśni, dlatego bardzo często pomocnymi „zabawkami antystresowymi” są: piłeczki, lub np. masa solna.
 
Przygotuj się wcześniej
Jeśli wiesz, że spotka Cię stresująca rozmowa, spróbuj się do niej wcześniej przygotować, wyobraź ją sobie. Pomoże Ci to wcześniej rozpoznać emocje i uczucia, które towarzyszą danej sytuacji. Oswoisz się z tematem. Przed wygłoszeniem prezentacji na forum zrób to w domu przed lustrem. Może zauważysz, że coś warto zmienić.
 
Myśl pozytywnie
Osoby uśmiechnięte i optymistycznie nastawione do świata mają zazwyczaj więcej osób wokół siebie i są bardziej komunikatywne. Odsuń od siebie myśl „na pewno nie dam rady”. To Ci w niczym nie pomoże, a spowoduje raczej poddanie się.
 
 
Każdy z nas jest inny i każdy z nas inaczej wyładowuje stres i frustracje. Niektórzy z nas są tego świadomi, a inni nie. Ważne, abyśmy umieli czerpać radość z dnia codziennego. Jeśli tylko tego potrzebujemy, to wykrzyczmy co nas boli, idźmy pobiegać lub na spacer. Zapiszmy się w końcu na zumbę lub zacznijmy malować. Wyraźmy emocje.