Logo: Urząd Gminy Świetajno
Baner: LGDBaner: Kącik przedsiębiorcyBaner: RodzinaBaner: Telewizja Kopernik
Baner: Mapa GminyBaner: Umów wizytę w Urzędzie SkarbowymBaner: Emp@tiaBaner: ZusPue
Baner: ZusBaner: Praca.pl - Urząd Gminy Świętajno nie odpowiada za treści umieszczone na portalu .

Nasze zdrowie

Zasady zdrowego żywienia oraz stylu życia

  • 08-01-2021
  • Autor: Rafał Zwiernik
  • drukuj
          Na stronie Ministerstwa Zdrowia każda osoba zainteresowana zmienieniem swoich nawyków żywieniowych, trybu życia oraz wprowadzenia zasad zdrowego odżywiania może skorzystać z darmowych planów żywieniowych, porad.

          Jeśli masz wątpliwości, jak przygotować wspólny, odpowiednio zbilansowany posiłek, nie wiesz, ile powinni zjeść poszczególni członkowie rodziny, wybierz rodzinny plan żywieniowy! Różnorodne produkty, ciekawe i smaczne dania, zaskakujące połączenia i nowe warianty klasycznych potraw sprawią, że wspólnie odkryjecie wiele nowych smaków.
 
           Należy się jedynie zarejestrować, a otrzymamy pyszne, szybkie i łatwe w przygotowaniu jadłospisy, dzięki którym już za dwa tygodnie poczujesz się lepiej!
 
 
 
           W obecnych czasach, szczególnie w okresie trwania pandemii gdzie społeczeństwo więcej czasu spędza w domu niż na świeżym powietrzu warto przypomnieć jakie to może nieść skutki dla naszego zdrowia i jak mimo to dbać o swoje zdrowie i samopoczucie, zwłaszcza teraz. Każdy z nas zapewne słyszał o piramidzie zdrowego odżywiania i stylu życia. Badania naukowe jasno wskazują jak ważne w funkcjonowaniu człowieka są aktywność fizyczna, odpowiednia ilość oraz prawidłowość snu, a także to jak często, w jakim tempie i co spożywamy.
 
           Każde źródła dotyczące zdrowego odżywiania wskazują, że najważniejszym jego elementem są WARZYWA I OWOCE. Dostarczają wiele witamin, wartości a także wspierają funkcjonowanie naszego organizmu. Dlatego też zawsze umieszczane są w pierwszym piętrze piramidy. Warto jeść różnorodne warzywa i owoce, nie znudzą nam się, pozwoli nam to może też odkryć nowe smaki.
 
           Inne ważne zasady, o których warto pamiętać to również regularność i tryb spożywania posiłków. Najbardziej optymalny jest układ   
5 POSIŁKÓW DZIENNIE, nie powinniśmy jeść w pośpiechu, winno się znaleźć chwilę aby usiąść i poświęcić kilka minut na przeżuwanie jedzenia. Im dłużej przeżuwamy, tym szybciej będziemy najedzeni, potrzeba kilku minut aby wiadomość o dostarczaniu posiłku do naszego organizmu trafiła do mózgu.
 
           Poza warzywami i owocami ważnym jest również spożywanie PRODUKTÓW ZBOŻOWYCH, szczególnie pełnoziarnistych. Wybierajmy pieczywo pełnoziarniste, oczywiście od czasu do czasu możemy sięgnąć też po białe aby dieta była urozmaicona ale nie tak często jak po wieloziarniste.
 
           WODA. Bardzo ważny element. Należy wypijać minimum 1,5 l wody dziennie. Wydawać by się to mogło niemożliwe ale jeśli w to miejsce wstawimy inny płyn w takiej samej ilość np. coca-colę, oranżadę czy 3 kawy dziennie to już wtedy nie wydaję się to aż tak dużo w stosunku do całego dnia. Organizm w dużej mierze składa się z wody. Podczas wykonywania różnych czynności, suche powietrze i zimno przyczyniają się do tego, że ją tracimy. Dlatego też należy się stale nawadniać, zawsze mieć przy sobie butelkę wody. A z biegiem czasu wejdzie nam to w nawyk.
 
           Wybierajmy chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz tłuszcze roślinne w miejsce zwierzęcych. Przynajmniej dwa razy w tygodniu warto zjeść rybę, zawierają one nasycone kwasy tłuszczowe, które mają duże znaczenie dla człowieka gdyż chronią przede wszystkim przed chorobami układu sercowo-naczyniowego. Decydując się na tłuszcze roślinne wybierajmy olej rzepakowy, można dodawać go na zimno do sałatek ale też do smażenia. Smażonych potraw jednak nie należy jeść zbyt często, spróbujmy tych gotowanych na parzę czy pieczonych w piekarniku.
 
           Przyprawiając nasze potrawy wybierajmy PRZYPRAWY NATURALNE- zioła na przykład oregano, pieprz, bazylię, rozmaryn. Ilość soli należało by zapewne zmniejszyć w naszym niejednym daniu, a czasami nawet nie wiemy jak inne przyprawy wspaniale ją zastępują.
 
          SŁODYCZE- kto z nas nie lubi czekolady, ciasteczka do kawy czy szarlotki z lodami. Jak to mówią wszystko jest dla ludzi ale w ograniczonych ilościach. Ustalmy sobie jeden dzień w tygodniu, w którym będziemy mogli zjeść coś słodkiego. Wybierzmy wtedy naszą ulubioną czekoladę czy ciastka. Oczywiście podzielmy się z rodziną, nie chodzi o to żeby zjeść całą tabliczkę czekolady na raz :)
 
         Omijamy restauracje typu FAST-FOOD szerokim łukiem. Oczywiście czasami w długiej drodze musimy coś zjeść jednak starajmy się żeby były to jednorazowe sytuacje. W domu można przygotować zdrowe, przepyszne burgery, pieczone ziemniaczki w piekarniku. Internet jest pełen świetnych przepisów. Wystarczy kilka minut, tyle ile byśmy poświecili na drogę do tych „zakazanych miejsc”
 
          AKTYWNOŚĆ – ważny czynnik ludzkiego życia. Ludzie mają to do siebie, że dostarczają więcej kalorii do organizmu niż są w stanie spalić. Powinniśmy poświęcić godzinę dziennie na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Nie mamy czasu? A może podczas ulubionego serialu zamiast leżenia na kanapie poćwiczyć na dywanie, wybrać się z rodziną na spacer, pobawić się w ogrodzie. Jest wiele możliwości, wystarczy zacząć wdrażać je w życie.
 
         SEN – żaden człowiek nie przeżyje bez snu. Abyśmy mogli normalnie funkcjonować w ciągu dnia musimy nabrać energii właśnie śpiąc. Nie warto siedzieć do późnej godziny przeglądając Internet w telefonie czy na laptopie albo patrząc w telewizor. Nasz organizm może długo tak nie wytrzymać i kiedyś się może nam za to odwdzięczyć. Śpijmy więc regularnie, dbajmy o to aby łóżko było wygodne, poduszka dobrze dostosowana do naszego kręgosłupa a otrzymamy z tego jedynie same profity.
 
         Tak wiele a tak niewiele. Zatroszczmy się o nasze ciało i umysł a już w niedługim czasie zwróci się nam to dobrym samopoczuciem, zdrowiem, energią, świetną sylwetką.
Powodzenia!