Logo: Urząd Gminy Świetajno
Baner: LGDBaner: Kącik przedsiębiorcyBaner: RodzinaBaner: Telewizja Kopernik
Baner: Mapa GminyBaner: Umów wizytę w Urzędzie SkarbowymBaner: Emp@tiaBaner: ZusPue
Baner: ZusBaner: Praca.pl - Urząd Gminy Świętajno nie odpowiada za treści umieszczone na portalu .

Uzależnienie behawioralne

Uzależnienie behawioralne

 • 27-02-2022
 • Autor: Rafał Zwiernik
 • drukuj

Uzależnienie behawioralne

Uzależnienie behawioralne jest to zespół objawów związanych z utrwalonym, wielokrotnym powtarzaniem określonej czynności (lub grupy czynności) w celu uzyskania takich stanów emocjonalnych jak przyjemność, euforia, ulga, uczucie zaspokojenia. Do uzależnień behawioralnych możemy zaliczyć:
 • patologiczny hazard
 • uzależnienie od komputera/sieci internetowej
 • pracoholizm
 • zakupoholizm
 • uzależnienie od seksu/pornografii
 • uzależnienie od ćwiczeń fizycznych
 • uzależnienie od telefonu komórkowego
 • komplusywne objadanie się
Zapraszamy osoby zainetresowane do odwiedzenia stron dotyczących tego rodzaju uzależnień. Znajdą tam Państwo wszystkie niezbędne informację jak szukać pomocy oraz kiedy tak naprawdę możemy mówić o uzależnieniach behawrioalnych.
 
 
 
 
POMOC I NARZĘDZIA DO DZIAŁANIA 
 
1. Szkodliwe treści to materiały, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci i młodzieży. Dzieci mogą na nie trafiać celowo lub przypadkowo, np. poprzez mylne wyniki wyszukiwania, spam czy reklamę.
Kontakt z takimi materiałami często powoduje wystąpienie wysokiego poziomu negatywnych emocji oraz zaburza prawidłowy rozwój i obniża poczucie bezpieczeństwa dziecka.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę udostępnia dla rodziców narzędzia ułatwiające zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w internecie. Prowadzi katalog bezpiecznych stron dla dzieci BeSt, a także katalog bezpiecznych aplikacji mobilnych BeStApp. Strony i aplikacje w tych katalogach zostały sprawdzone pod kątem braku szkodliwych treści i dostosowania do potrzeb i możliwości dzieci. Stworzyli także bezpłatną przeglądarkę internetową dla dzieci BeSt (na komputery z systemem Windows oraz urządzenia mobilne z systemem Android), która pozwala przeglądać jedynie strony z katalogu oraz zatwierdzone przez rodzica. 
Więcej informacji, zasad oraz narzędzi mogą Państwo uzyskać na stronie internetowej dzieckowsieci.pl
 
2.  W Akademii NASK zajmujemy się działalnością edukacyjną oraz popularyzatorską w zakresie bezpiecznego użytkowania nowych technologii. Przyświeca nam ważna misja chcemy, żeby internet stał się miejscem przyjaznym dla wszystkich. Nasze projekty i kampanie społeczne realizujemy, korzystając ze zdobywanego przez lata doświadczenia. Funkcjonujemy w ramach Państwowego Instytutu Badawczego NASK, stale współpracujemy też z ekspertami i środowiskiem naukowym. Nasi specjaliści przygotowują akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży, programy dla nauczycieli, pedagogów, studentów kierunków związanych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi, a także rodziców. Dbamy o najwyższy poziom przekazywanej przez nas wiedzy.
Więcej informacji, zasad oraz narzędzi mogą Państwo uzyskać na stronie internetowej akademia.nask.pl
 
Publikacje dla rodziców 
Opracowanie – Janina Węgrzecka-Giluń
Konsultacja naukowa – dr Krzysztof Ostaszewski 
W broszurach dla rodziców poza merytorycznymi informacjami na temat specyfiki uzależnień behawioralnych, ich przyczyn, skutków oraz sposobów diagnozowania trudności, znajdują się wskazówki dotyczące pomocy dziecku w sytuacji zagrożenia uzależnieniem oraz podejmowania skutecznej interwencji. W ramach projektu wydano następujące publikacje dla dzieci do bezpłatnego pobrania:
 • „Uzależnienia behawioralne. Rodzaje oraz skala zjawiska, sygnały ostrzegawcze i skutki. Kompendium wiedzy dla Rodziców” 
 • „Uzależnienia behawioralne. Przyczyny uzależnień, sposoby zaradcze i pomoc. Kompendium wiedzy dla Rodziców”