Logo: Urząd Gminy Świetajno
Baner: LGDBaner: Kącik przedsiębiorcyBaner: RodzinaBaner: Telewizja Kopernik
Baner: Mapa GminyBaner: Umów wizytę w Urzędzie SkarbowymBaner: Emp@tiaBaner: ZusPue
Baner: ZusBaner: Praca.pl - Urząd Gminy Świętajno nie odpowiada za treści umieszczone na portalu .

Problemy dzieci i młodzieży, jak pomóc

Artykuły dotyczące przemocy rówieśniczej w szkole

  • 16-11-2022
  • Autor: Rafał Zwiernik
  • drukuj

Dzieci szkolne

Agresja przybiera różne formy. Może być werbalna, fizyczna, emocjonalna. Bywa przejawem bezradności, a doświadczył jej niemal każdy z nas. Czym jest  i jakie są jej przyczyny? W jaki sposób wpływa na nasze relacje z innymi? Jak sobie z nią poradzić i wyrażać emocje w sposób konstruktywny? Czy emocjonalne skutki agresji odczuwa tylko jej ofiara, czy także agresor? Jaka jest różnica między zachowaniem agresywnym a przemocowym? I co to ma wspólnego z doświadczeniem traumy?
Odpowiedzi na te pytania możemy uzyskać w filmie przygotowanym przez psychologów dr hab. Elżbietę Zdankiewicz-Ścigała i Zofię Szynal.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim:
 
 
 
 
Przemoc rówieśnicza w szkole – co to jest i czy warto się tym przejmować?
 
         Naukowcy zaczęli zajmować się tym problemem w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy w Norwegii odnotowano wiele samobójstw nastolatków (przede wszystkim chłopców), z podejrzeniem, że mogą być efektem prześladowania przez rówieśników. Problemem tym od strony badawczej, ale i praktycznej zajął się (nieżyjący już od dwóch lat) Dan Olweus. Jego najważniejszym osiągnięciem jest jasne zdefiniowanie i określenie, kiedy przemoc rówieśnicza jest najbardziej szkodliwa dla ofiary. 
 
Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę na ten temat więcej informacji znajdziesz klikajać w link 
 
 
Trudna młodzież. Na kogo wyrośnie?
 
        …i choć to przeczy intuicji, statystycznie nie ma związku pomiędzy problemami trudnej młodzieży a prawdopodobieństwem, że te problemy pojawiają się w przyszłości, w życiu dorosłym tych ludzi. 
 
Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę na ten temat więcej informacji znajdziesz klikajać w link
 
 
„Nastolatek na zimno i na gorąco”, czyli kompletne rozedrganie…
 
         To my powinniśmy być nieco mądrzejsi od naszych podopiecznych, a zatem: akceptujmy wiele, starajmy się patrzeć głębiej niż na to, co widać z zewnątrz i zapraszajmy nastolatki do współtworzenia norm, które mają ich dotyczyć. Lepszej drogi wyjścia z impasu w relacjach z nastolatkami nie ma. 
 
Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę na ten temat więcej informacji znajdziesz klikajać w link
 
 
Przemoc rówieśnicza a dobre relacje w szkole
 
        Co wiemy o przemocy rówieśniczej, jak się objawia i co możemy zrobić, żeby młodzi ludzie nie krzywdzili się nawzajem? Opowiada prof. Jacek Pyżalski, autor szkolenia online „Przemoc i cyberprzemoc rówieśnicza”.
 
Jeśli chcesz poszerzyć wiedzę na ten temat więcej informacji znajdziesz klikajać w link
 
 
         Zapraszamy Państwa do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi tego z jakimi problemami mogą zmagać się dzieci oraz młodzież w szkole ale też poza nią oraz sposobami w jaki sposób można im pomóc. Opisane tematy skupiają się na powodach pojawiania się problemów, skutkami jakie mogą one za sobą nieść oraz co my jako dorośli możemy zrobić aby je rozwiązać i pomóc dziecku poradzić sobie z nimi i być bliżej nich.